Home   Sport   Article

Latest results from around the golf courses of Moray and Banffshire


By Craig Christie

Easier access to your trusted, local news. Have a look at our brand new digital subscription packages!



RESULTS have been recorded from competitions played at golf courses in Moray and Aberdeenshire.

Elgin Golf Club. Picture: Daniel Forsyth..
Elgin Golf Club. Picture: Daniel Forsyth..

Play has been busy at Moray Golf Club in Lossiemouth and Elgin's Hardhillock course with a range of medals and tournaments contested.

Moray

Mixed Mid-Week Stableford [6]: A. Slater (9) 37pts; F. Robertson (12), D. R. Main (1) 35pts; B. Dempster (8), N. Robinson (21) 34pts; N. Briggs (10) 32pts

Ladies Pat Barron Stableford: V. Pastakia (25) 32pts; M. Rattray (39) 31pts; M. Kennedy (34) 29pts; H. Thompson (35) 28pts

Gents Senior Medal [5}: J. A. Bailey (9), G. Reid (19) 71; R. Hunter (26), C. Pastakia (27) 72; M. P. O'Brien (17), N. J. Smith (16), W. Gibson (11), R. Crane (17) 73

Gents Monthly Medal [5], Division 1: G. Murray (1) 68; J. McGrath (6) 69; W. M. Macleod (6) 70; G. Ross (4), K. A. Scott (9) 71; G. Thomson (1), E. Middleton (4), M. McDonald (5), J. McIntosh (6) 72

Division 2: A. Cruickshank (11) 62; M. Ferguson (12) 68; G. Sutherland (14), K. Flett (17) 69; A. Fowlie (16), M. O'Brien (18) 70; D. Begg (16), S. Dunbar (14), D. Dry (12) 71

Ladies K.S.M. Stableford: J. A. Robertson (14) 39pts; I. Smith (18) 35pts; C. Lennon (30) 33pts; S. Walker (19) 32pts; B. Lock (19), A. Souter (31), M. Kennedy (39) 31pts

Ladies 9 Hole Stableford: J. Pratt (10) 20pts; M. Kennedy (21) 19pts; M. Rattray (24) 18pts; J. McPherson (15), M. Smith (14) 17pts.

Garmouth and Kingston

Dunbar Shield (36 holes): M.J Grant (7) 65,63 128; J. Keith (11) 65,64 129; R. Main (7) 67,63 130.

Forres

Wednesday Stableford, Division 1: 1 Paul Mines; 2 Tommy Dingwall; 3 Neil Finlayson

Division 2: 1 James Sinclair; 2 Wayne McKerrell; 3 Paul Nevin.

Division 3: 1 Jon Wraight.

Twos: Neil Finlayson hole 5

Hopeman

Medal, Best 3 from 6, round 5 (slope 119), class 1, scratch: J. Milne 67.

Handicap: M. Lapka (13) 64; C. Wheeler (8), R. McIntosh (5), P. Hall (9) 65; A. Duncan Jr (7), C. Howard (9), M. Alexander (7), W. McItosh (10), D. Grant (12) 67; D. Marshall (8), M. Cumming (13), A. Commons (10), T. Mearns (8), D. Young (14), J. Meichan (11) 68; Andy Reid (7), C. Burton (12), D.S. Young (14) 69; M. Fairlie (13), A. Hunter (12), J. Muir (13) 70; R. Knowles (7), A. Walker (13), S. Rendall (11), D. Godsman (12) 71; J. Campbell (9), D.B. Main (3), T. Walber (13) 72.

Class 2, scratch: N. Borrie 85.

Handicap: P. Walker (24) 64; C. Porter (21), S. Barrowman (19), K. Edwards (24) 68; N. McPherson (17), R. Greathurst (17), A. Munsie (20), J. Black (18), W. Cumming (21), K. Gallagher (18), A. Chisholm (16), M. Atkin (18), R. Hamilton (17) 69; J. Taylor (26), A. Watson (16), S. McGookin (20) 70; R. More (15), B. Robertson (28) 71; K. Irwine (40), A. Milsom (19), A. Rodger (20), M. Healer (16) 72; F. Sutherland (17) 74; R. Main (15), M. Roe (18), C. Hesketh (33), J. Reid (35) 75; R. Duncan (16) 76.

Buckpool

Senior Men’s Florida Scramble: W. Bruce, M. Mellor, J. Parkes, R. Overton; E. Cormack, S. Smith, B. Flett, H. Greig; P. Cowie, B. Mair, J. Platt, G. Murray 62

Senior Men’s Stableford, Section 1: P. Cowie (16), B. Fettes (22), A. Grimsley (18) 39.

Section 2: G. Young (25), S. Smith (24) 35 ; L. Forbes (23) 33.

Elgin

Ladies August Medal, Division 1: D Latham (19) 68; B Munro (19) 71; J Strachan (15) 72; G Munro (17), L Taylor (15), W Ross (12), B Lock (18) 73; L Marshall (9), R Grant (3), A Gill (16) 75; A Cruden (7), S Leese (7) 76

Division 2: S Mustard (52) 63; P Stephenson (29) 67; M Whyte (25) 70; J Cole (26) 72; V Pastakia (29) 74; D Johnson (23) 77; K Main (37), E Ballantine (23), G More (21), K Henderson (30), S Jackson (27) 78

Members Walk on Stableford, Division 1: N Johnston (7) 41pts; G Yeates (+2) 38, K Ralph (7) 38; G Walters (6), K Fraser (7) 37; J Steel (7), B Allen (2), G Paterson (8) 36

Division 2: K Stewart (9) 38pts;; G Noble (10), C Stewart (12), G Neish (8) 37; D Cameron (9), M Stephen (16), P Huddleston (10) 35

Division 3: A Tomney (17) 40pts; S Daglish (19) 39; A Gibson (16) 37; M Talukder (21), A Anderson (17) 36; H Cameron (23), I Wood (16) 35

Senior Stableford, Division 1: J Taylor (12) 42pts; R Henderson (13) 38; H McBeath (9) 37; R Milne (14) 36; G Paterson (8) 35; G Burnett (14), K Fraser (7), D Thom (10), J Whyte (10) 34

Division 2: S Crockett (23) 43pts; B Lasseter (19) 41; D Stewart (17), D McWilliam (14) 39; M Collins (20) 38; J Hershaw (14), S Hales (18) 36; I Forbes (16) 34

Gents Walkers Shortbread Open, Division 1: S Maxwell (Tantallon) (9) 66; B Inch (9) 68; C Edgar (3), D Cameron (10) 69; I Kelman (10), R Knowles (7), J McKnockiter (12), B Stewart (5), B Devine (1), S McInnes (7), S Thomson (7) 70; C Dixon (Newburgh 0n Ythan) (4), G Duncan (Trump International) (1) 71

Division 2: D Little (24) 66; K Mellis (13), R Wilson (26), L Smith (27) 72; M Stringfellow (Strathlene) (14), A Hay (16), P Buchanan (15), D Charlton (20) 73

Gents Walk on Medal, Division 1: C Edgar (2), M Mann (Scr) 69; J Royan (4), G Walters (7) 71; D McPherson (2), M Paterson (1) 72; E Paterson (8) 73; C Kelman (8), G Donaldson (3), M George (8) 75

Division 2: M Stephen (16) 70; C MacDonald (15), B Ross (12) 73; M Sutton (10), I Kelman (9) 74; G Noble (10), J Richardson (10) 75

Division 3: R Wilson (23) 70; J Wardlaw (27) 72; D Robertson (21), I Wood (17) 74; D McRitchie (18) 76



Do you want to respond to this article? If so, click here to submit your thoughts and they may be published in print.


Keep up-to-date with important news from your community, and access exclusive, subscriber only content online. Read a copy of your favourite newspaper on any device via the brand new HNM App.

Learn more


This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More