Scottish Cup second round draw: Highland League clubs set to hit the road while Elgin City draw Clydebank
Easier access to your trusted, local news. Subscribe to a digital package and support local news publishing.
THE Scottish Cup second round draw wasn't too kind to Highland League clubs.
Callum Davidson, boss of cup holders St Johnstone, drew the names out of the bowl and gave the majority of Highland League clubs a road trip.
Rothes' reward for their 2-1 win at Blackburn United yesterday is a visit to either Newtongrange Star or Dalbeattie Star, who drew 1-1 yesterday.
Huntly's 3-0 success over Hill of Beath earned them a visit to League Two bottom side Stenhousemuir.
Brora Rangers will be on home soil against Albion Rovers, who were ousted from last season's competition by Buckie Thistle.
Buckie have a first round replay at home to Cumbernauld Colts on Saturday and if they get through they are away to league Two leaders Kelty Hearts.
Elgin City head for Home Park to face Clydebank, who were 7-0 winners against Dalkeith Thistle on Saturday.
Formartine could face a rematch with Forfar Athletic, who defeated them in the SPFL Trust Trophy this season, if they win their replay against Cumnock.
And Banks o' Dee, who defeated one Highland League side in Turriff United, face another as they host Nairn County, 4-0 winners against Strathspey Thistle yesterday.
Scottish Cup second round draw (ties played weekend of October 23):
Cowdenbeath v Civil Service Strollers
Preston Athletic v Auchinleck Talbot
Clydebank v Elgin City
Brechin City v Deveronvale or Haddington Athletic
Stenhousemuir v Huntly
St Cuthbert Wanderers v Gala Fairydean Rovers
Dunbar United v Lothian Thistle Hutchison Vale or Edinburgh University
East Stirlingshire v Bonnyrigg Rose Athletic
Broomhill v Tranent Juniors
Annan Athletic v Jeanfield Swifts
Edinburgh City v Wick Academy or Bo'ness United
Sauchie Juniors v Dunipace
Berwick Rangers or Gretna 2008 v Stirling Albion
Banks o' Dee v Nairn County
Kelty Hearts v Cumbernauld Colts or Buckie Thistle
Formartine United or Cumnock Juniors v Forfar Athletic
Stranraer v Darvel
Brora Rangers v Albion Rovers
Newtongrange Star or Dalbeattie Star v Rothes
East Kilbride v University of Stirling
There was cup disappointment for a number of Highland League sides in the first round.
Lossiemouth were defeated 3-0 at home to Preston Athletic while Forres Mechanics lost 2-0 at home to Lowland League leaders Bonnyrigg Rose.
Deveronvale drew 2-2 with Haddington Athletic and Wick Academy were held by Bo'ness United by the same scoreline.
Keith went down 2-1 to cup newcomers Darvel and Inverurie Locos found Jeanfield Swifts too hot to handle at Harlaw Park, losing 3-0.
Highland League leaders Fraserburgh crashed 2-1 at home to Sauchie Juniors but Brechin City were comfortable 5-0 winners over Vale of Leithen.
The biggest Highland League winners were Brora who polished off Tynecastle 6-0.
There were 100 goals scored on Saturday's First Round ties, as 22 sides booked their place in Sunday's Second Round draw.
They join East Stirlingshire in the draw, as they defeated Fort William 3-0 on Friday night, while a 1-1 draw between Cumbernauld Colts and Buckie Thistle mean they will go to a replay.
The most eye-catching result of the day was East Kilbride's 10-1 away victory over Coldstream, Broomill put six past Glasgow University, and St Cuthbert Wanderers secured an 8-0 victory over Wigtown & Bladnoch.
First round results:
East Stirlingshire 3-0 Fort William (Friday)
Cumbernauld Colts 1-1 Buckie Thistle
Banks O’Dee 1-0 Turriff United
Blackburn United 1-2 Rothes
Brechin City 5-0 Vale of Leithen
Broomhill 6-0 Glasgow University
Caledonian Braves 0-1 University of Stirling
Clachnacuddin 1-2 Dunipace
Clydebank 7-0 Dalkeith Thistle
Coldstream 1-10 East Kilbride
Deveronvale 2-2 Haddington Athletic
Dunbar United 2-0 Camelon
Formartine United 2-2 Cumnock
Forres Mechanics 0-2 Bonnyrigg Rose Athletic
Fraserburgh 1-2 Sauchie Juniors
Golspie Sutherland 0-3 Civil Service Strollers
Huntly 3-0 Hill of Beath Hawthorn
Inverurie Loco Works 0-3 Jeanfield Swifts
Irvine Meadow XI 1-3 Auchinleck Talbot
Keith 1-2 Darvel
Lossiemouth 0-3 Preston Athletic
Nairn County 4-0 Strathspey Thistle
Newtongrange Star 1-1 Dalbeattie Star
Penicuik Athletic 1-3 Tranent Juniors
Spartans 0-1 Gala Fairydean Rovers
Tynecastle 0-6 Brora Rangers
Wick Academy 2-2 Bo’ness United
Wigtown & Bladnoch 0-8 St Cuthbert Wanderers
Berwick Rangers v Gretna 2008 (Monday)