Forres land big fish in cup draw
Easier access to your trusted, local news. Subscribe to a digital package and support local news publishing.
FORRES Thistle have drawn Glasgow giants Pollok in the Macron Scottish Junior Cup.
The West of Scotland Superleague Premier Division side have won the competition three times and finished runners-up on another three occasions.
They are set to bring a big travelling support to Logie Park for the second round tie on September 28.
Dufftown have also been drawn at home to East Kilbride Thistle, who won the Scottish Junior Cup in 1983.
Deveronside could also welcome previous cup winners to the north, as they will host Govan outfit Benburb if the Glaswegians overcome Maybole in the first round.
New Elgin host another Glasgow team, West Region central Division 2 side St Anthony's.
Bathgate outfit Stoneyburn, who have twice reached the semi-finals, visit Buckie Rovers in the same round.
Burghead Thistle are at home to Fife club Lochgelly while Islavale are on the road to play Arbroath Vics.
Whitehills have been drawn away against a team from their same north second division, Buchan club Longside.
Full second round draw (September 28)
Linlithgow v Fraserburgh United
Stonehaven v Glentanar
Rob Roy v Pumpherston
Carluke v Clydebank
Girvan v Tayport
Scone v Lochee Harp
Lochore v Brechin Vics
Arbroath Vics v Islavale
Dufftown v East Kilbride Thistle
Troon v Montrose Roselea
Perthshire v Broughty
Johnstone v Armadale
Lugar v Newmachar
Dundee North End v Newburgh or Whitburn
Sauchie v Hermes
Maryhill v Forfar West End
Ardeer v Rutherglen
St Rochs v Renfrew
Kirkcaldy & Dysart v Saltcoats
New Elgin v St Anthony's
Gartcairn v Lanark
Dyce Juniors v Sunnybank
East End v Port Glasgow
Maud v Kirriemuir
Blantyre v Muirkirk
Spey Valley United v Lesmahagow
Glenafton v West Calder
Cruden Bay v Banchory St Ternan
Aberdeen University v Dalry Thistle
Ashfield v Colony Park
Livingston United v Shotts Bon Accord
Craigmark v Kilsyth
Fauldhouse v Carnoustie
Wishaw v Culter
Irvine Vics v Kello
Largs v Luncarty
Vale of Clyde v Darvel
Syngenta v Shettleston
Kennoway v Larkhall
Deveronside v Maybole or Benburb
Kilwinning or Dundee Violet v Bridge of Don Thistle
Irvine Meadow v Buchanhaven Hearts
Cambuslang v Harthill
Cumbernauld v Hurlford
Annbank v Whitletts
Blairgowrie v Stoneywood Parkvale
Ardrossan v Royal Albert
Downfield v Greenock
Arthurlie v Beith
Forfar Albion v Bathgate
Bellshill v Auchinleck Talbot
Forres Thistle v Pollok
Dundee East Craigie v Nairn St Ninian
Ellon v Bo’ness
Kilbirnie v Vale of Leven
Thorniewood v Banks o’Dee
Buckie Rovers v Stoneyburn
Neilston/Yoker v Forth
Burghead Thistle v Lochgelly
Longside v Whitehills
Cumnock v Rossvale
Petershill v Newmains
Thornton Hibs v Rosyth
Hall Russell United v Lochee United